Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny

Sporty zimowe a bezpieczeństwo

Porównaj 64 oferty ubezpieczeń turystycznych.
Możesz zaoszczędzić nawet 50%!
Porównaj ceny
Nie wszyscy klienci towarzystw ubezpieczeniowych zdają sobie sprawę z tego, że standardowe ubezpieczenia turystyczne nie obejmują ochroną finansową zdarzeń wynikłych z uprawiania sportów wysokiego ryzyka i sportów ekstremalnych.

W wyłączeniach odpowiedzialności znajdują się również typowe sporty zimowe, dlatego należy sprecyzować cel swojego wyjazdu w góry. Dopiero po podpisaniu dodatkowej klauzuli zaczyna obowiązywać odpowiedzialność ubezpieczyciela za skutki wypadków powstałych podczas amatorskiego, wyczynowego lub zawodowego uprawiania sportu zimowego. Jakich sportów zimowych dotyczy takie postępowanie? Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, jeśli zdecydujemy się na uprawianie ryzykownego zimowego sportu?

    Sprawdź ceny polis turystycznych!


Jeśli chcemy kupić ubezpieczenie narciarskie, powinniśmy dokładnie zapoznać się z OWU – Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby dowiedzieć się, jakie sporty są sklasyfikowane jako sporty wysokiego ryzyka. Przykładowo: w ubezpieczeniu narciarskim Generali ubezpieczyciel zalicza do sportów wysokiego ryzyka takie sporty jak:
  • skoki na gumowej linie,
  • heliskiing - zjazdy na nartach ze stoku poza wyznaczonymi trasami, na który transportuje się narciarzy helikopterem w asyście przewodnika z licencją ,
  • heliboarding – zjazd na snowboardzie, wymagający takich samych środków bezpieczeństwa, jak heliskiing,
  • wspinaczka górska i skałkowa,
  • speleologia – sportowa eksploracja jaskiń, np. alpinizm podziemny, sporty motorowe, motorowodne i powietrzne, wyprawa w wysokie góry (pow. 5500 m n.p.m.),
  • wyprawa na tereny lodowcowe lub śnieżne, która wymaga użycia sprzętu zabezpieczającego lub asekuracyjnego.
W OWU Avivy możemy znaleźć informację, że do sportów wysokiego ryzyka ten ubezpieczyciel zalicza również:
  • narciarstwo zjazdowe,
  • snowboarding lub saneczkarstwo poza wyznaczonymi trasami,
  • zorbing,
  • wyprawę w wysokie góry – ale tutaj ograniczeniem jest wysokość powyżej 3200 m. n.p.m.

W umowach znajdziemy również definicje wyczynowego lub zawodowego uprawiania sportu. Aby właściwie obliczyć ryzyko ubezpieczeniowe, ubezpieczyciel ustala klasy sportów, które może wyczynowo lub zawodowo uprawiać ubezpieczony.

Jak widzimy – OWU poszczególnych towarzystw może się od siebie różnić, dlatego należy dokładnie czytać umowy i porównywać ze sobą najważniejsze kwestie, a zwłaszcza definicje i wyłączenia odpowiedzialności.

Koszty ubezpieczenia a uprawianie ekstremalnego sportu


W związku ze zwiększonym ryzykiem wypadku i powstania szkody osobowej, ubezpieczenie turystyczne dla osoby uprawiającej sport wysokiego ryzyka lub ekstremalny na pewno będzie droższe. Absolutnie nie wolno podawać nieprawdy towarzystwu ubezpieczeniowemu – wtedy polisa turystyczna nie będzie stanowiła kompleksowej ochrony, odszkodowanie nie będzie przysługiwało ubezpieczonemu, a ubezpieczyciel będzie miał prawo zerwać umowę.

ubezpieczenie narciarskie


Co jeszcze trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu sportów zimowych?


Standardowe ubezpieczenie OC w polisie turystycznej nie przewiduje ochrony finansowej na skutek powstania szkód u osoby trzeciej w wyniku uprawiania przez ubezpieczonego sportu wysokiego ryzyka lub ekstremalnego.

Jeśli zamierzasz uprawiać po raz pierwszy sport wysokiego ryzyka, powinieneś poddać się badaniom lekarskim, które stwierdzą, że nie masz żadnych przeciwwskazań do uprawiania takiego sportu. Dlaczego należy wykonać odpowiednie badania – motoryczne i wydolnościowe zwłaszcza? Ponieważ jeśli po wypadku zostanie stwierdzone, że w związku z Twoim stanem zdrowia nawet nie powinieneś próbować eksperymentować ze sportami wysokiego ryzyka, nie dostaniesz od ubezpieczyciela odszkodowania za poniesione straty osobowe.

Ubezpieczyciel powinien zapewnić Ci dostęp do Centrum Alarmowego – np. PZU zapewnia swoim klientom, którzy kupują ubezpieczenie turystyczne, usługi informacyjno-turystyczno-rekreacyjne. Centrum Alarmowe odpowiada również za organizację pomocy poszkodowanemu w wypadku.
Redakcja

Jako specjaliści z zakresu ubezpieczeń przygotowujemy jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Jesteśmy na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeniowym, dociekliwie sprawdzamy oferty i porównujemy je ze sobą, abyś mógł otrzymać produkt najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

Redakcja Ubezpieczeniaonline.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

4
1
6
5
3
7

Oni nam zaufali

Dołącz do grona naszych klientów i wybierz ofertę specjalnie dla Ciebie!

Więcej o nas
ranking

Ranking ubezpieczeń

Dzięki naszemu rankingowi poznasz najlepsze ubezpieczenia na życie.

poradniki

Nasze
poradniki

Zapoznaj się z poradnikami, stworzonymi przez ekspertów. Doradzimy jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie i jak oszczędzić na składkach.

Czytaj poradniki

Masz jakieś pytania? Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami czytelników (FAQ).

Czytaj FAQ
narzędzia

Nasze
narzędzia

Wybierz odpowiednie narzędzie i poznaj nasze możliwości:

Porównaj ubezpieczenia